شانه ایران انتخابات رد صلاحیت شورای شهر

شانه: ایران انتخابات رد صلاحیت شورای شهر شورای اسلامی انتخابات شورا انتخابات شورای شهر انتخابات شوراهای اسلامی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی وزیر کارگران و بیکارانم ، فقر نباید دستمایه جلب رای باشد، کسانی که از

وزیر کار در خصوص وعده بعضی کاندیداها راجع به پرداخت یارانه۲۵۰ هزار تومانی گفت: اینکه به افراد پول بدهیم که افراد سر کار بروند یعنی قیمت ارز ۱۰۰۰۰ تومان. این یعن

وزیر کارگران و بیکارانم ، فقر نباید دستمایه جلب رای باشد، کسانی که از

کسانی که از ریزش میلیونی نیروی کار حرف می زنند صنعت را نمی شناسند/ فقر نباید دستمایه جلب رای باشد/ وزیر کارگران و بیکارانم

عبارات مهم : بازار

وزیر کار در خصوص وعده بعضی کاندیداها راجع به پرداخت یارانه۲۵۰ هزار تومانی گفت: اینکه به افراد پول بدهیم که افراد سر کار بروند یعنی قیمت ارز ۱۰۰۰۰ تومان. این یعنی ۲۵۰ تومان می دهیم ولی ماهی ۱ میلیون تومان شما عقب هستید. من موافق این طرح ها نیستم. .

به گزارش ایلنا ،علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی در خصوص آمار اوضاع بیکاری و شمار بیکاران و برنامه های دولت در این زمینه گفت: ما ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار بدون کار داریم. این آمارها حتی در شاخص های متفاوت و با مبنای شرکت های بین المللی هم بررسی شده است است و با احتساب ساعات کار کامل هم عوض کردن اساسی در آمار ما ایجاد نمی شود.

وزیر کارگران و بیکارانم ، فقر نباید دستمایه جلب رای باشد، کسانی که از

او ادامه داد: ما به چند علت تلاش می کنیم به حدود یک میلیون شغل در سال برسیم؛ آیا که ما در چند سال آینده شاهد ورود نیروی کاری به بازار کارمان هستیم که به علت تاخیر چهار تا نه ساله ارزش بوده هست. ما جدولی داریم که هر سال افرادی که وارد بازار می شوند، در آن مشخص است.

ربیعی گفت: این پنجره جمعیتی جهت ورود به بازار کار یک باره باز شده است و این به علت تاخیر در ورود این ها به بازار کار بوده هست. ما به نوعی یک بیکاری تلنبار شده است از قبل داریم که در سال های قبل به تعداد این ها شغل ایجاد نشده هست. این عنوان یک حجم بالایی از نیروی کار به همراه داشته که هر سال یک میلیون و دویست هزار شغل نیاز دارند.

وزیر کار در خصوص وعده بعضی کاندیداها راجع به پرداخت یارانه۲۵۰ هزار تومانی گفت: اینکه به افراد پول بدهیم که افراد سر کار بروند یعنی قیمت ارز ۱۰۰۰۰ تومان. این یعن

وزیر کار با بیان اینکه ما جهت اینکه بر این مساله فائق بیاییم سال گذشته شش جلسه کمیسیون تخصصی اقتصاد مقاومتی و ۲۰ جلسه کمیسیون تحضصی شورای عالی اشتغال را به این امر تخصیص داده شده است دادیم، گفت: برنامه هایی تحت عنوان برنامه های ۹ گانه اشتغال داریم که بر آن اساس از دو مسیر ایجاد شغل می کنیم.

او مسیر اول را از طریق سرمایه گذاری و ایجاد شغل خواند و گفت: تحلیل ما در دولت در سال ۹۵ این است که رشد صورت گرفته نمی تواند اشتغال بزرگ ایجاد کند. پدیده رشد بدون اشتغال پدیده کشورهای شبیه ماست که بعد از یک دوره رکود مذمن به یک باره رشد کرده اند . بنابراین ما برنامه اشتغالی مورد نیاز داشتیم که بتواند به رشد کمک کند.

ربیعی خاطرنشان کرد: از نخستین طرح هایی که سال گذشته تصویب شد طرح کارورزی هست. در این طرح ما فارغ التحصیلان دانشگاهی را نشانه گرفته ایم. استان ها شناسایی شده است اند و کارهایی که در استان ها است شناسایی شده است و سامانه عضویت ایجاد شده است هست. سلسله مراتبی از ۲۵ درصد مزد تا ۵۰ درصد و ۶۰ درصد مزد جهت کار آفرینان وجود دارد به این صورت که افرادی با پرداخت مزد ما جذب بازار کار می شوند. این را به طور پایلوت در سال گذشته در سه استان اجرا کردیم. نتیجه های نشان داد ۷۰ درصد وارد بازار کار می شوند.

وزیر کارگران و بیکارانم ، فقر نباید دستمایه جلب رای باشد، کسانی که از

او با تاکید بر اینکه این روش با دادن ۲۵۰ هزار تومان به هر کس تفاوت می کند، گفت: پرداخت چنین مبلغی اتفاق عجیب و غریبی هست. نه حرف علمی است و نه حرف درست. بنای این طرح بر آن است که هزینه کارآفرینی را پایین بیاوریم. این طرح جهت فارغ التحصیلان است.

او در ادامه به طرح دیگری جهت عامه مردم اشاره کرد و گفت: اسم این طرح حمایت از کارفرمایی است که حق بیمه فرد را ما پرداخت می کنیم. در این طرح هم بخشی از هزینه نیروی کارفرمایی را ما پرداخت می کنیم. ما جهت هر کدام از این ها تعدادی نیرو مشخص کردیم که در سال ۱۳۹۶ باید جذب شوند.

وزیر کار در خصوص وعده بعضی کاندیداها راجع به پرداخت یارانه۲۵۰ هزار تومانی گفت: اینکه به افراد پول بدهیم که افراد سر کار بروند یعنی قیمت ارز ۱۰۰۰۰ تومان. این یعن

ربیعی در ادامه به اینکه طرح اشتغال حمایتی جهت اقشاری است که دارای ناتوانی جسمی هستند اشاره کرد و گفت: بنابر تصمیمی که گرفتیم جهت افرادی که امکان توانمندسازی آنها وجود دارد در غالب وام و یا در غالب مشوق ها و حمایت های بیمه ای از افرادی که توانایی توانمندسازی دارند اقدام می کنیم. شرکت فنی و حرفه ای مطابق با جسم این ها آموزش های خاصی خواهد داد و این ها وارد بازار کار خواهند شد.

وزیر کار در ادامه به طرح اشتغال عمومی نیز اشاره کرد و گفت: با این طرح در بعضی از مناطق حداقل چهار ماه کار را تضمین خواهیم کرد تا به کار پایدار برسند.

وزیر کارگران و بیکارانم ، فقر نباید دستمایه جلب رای باشد، کسانی که از

او در آخر به طرح بزرگ تکاپو اشاره کرد و در توضیح آن افزود: این طرحی است که کارشناسان بین المللی در کشورهای شبیه ما تجربه کرده اند. خوشبختانه در هفت استان در سال ۹۴ و ۲۰ استان در سال ۹۵ در حوزه آی سی تی، گردشگری، خدمات مولد مثل حمل و نقل، در حوزه لجستیکی و بسته بندی و حوزه صنایع مکمل و حوزه های پایین دستی انرژی های مکمل استان ها شناسایی شد ه اند و الحمدالله با بانک صحبت شده است که ۲۰ هزار میلیارد تومان منابع بدهد. علاوه بر این یارانه تسهیلات دولت جهت آن در نظر گرفته شده است و همچنین رقم قابل توجهی نزدیک به ۶۰۰ میلیارد تومان در مرحله اول جهت کمک های فنی راه اندازی این طرح آینده نگری کرده ایم.

ربیعی همچنین با تاکید بر اینکه اشتغال از طریق رشد و با اوج رفتن کیفیت رشد اوج خواهد رفت نسبت به اجرایی شدن طرح تکاپو ابراز امیدواری کرد.

او در پاسخ به سوالی در مورد اینکه آیا در کابینه بعدی روحانی یا هر رییس جمهور دیگری حضور خواهد داشت یا نه، گفت: من نمی دانم و علم غیب هم ندارم. ولی هر کسی باشد من جهت اینکه مردم از فقر نجات پیدا کنند و زندگی مردم و زحمت مردم کمتر شود چه در دانشگاه و چه در کابینه کمک می کنیم.

ربیعی در پاسخ به سوالی راجع به توصیه به رییس جمهور بعدی گفت: من فکر می کنم باید به روش عقلایی فقر را از بین برد. فقر را نباید دستمایه کرد. فقر و مبارزه با فقر برنامه می خواهد. شما باید در یک روندی فقر را در جامعه کم کردن بدهید و سیاست های معطوف به کم کردن فقر می خواهد. من به عنوان یک فرزند کارگر و یک کارگر که زندگی مشکل هم داشتم؛ واقعا دلم نمی خواهد به فقرا مانند ماشین رای نگاه شود.

او در تصویر العمل به گفته های بعضی نامزدها که از ایجاد دو نیم میلیون شغل به طور هر سال حرف می زنند، گفت: یک عده گفته اند که میلیون ها شغل ریزش کرده. هنگامی که آب می خواهد جوش بیاید ۹۹ درجه می جوشد و سر ۱۰۰ درجه جوش می آید. این یک فرآیند هست؛ هنگامی که ریزش نیرو شکل می گیرد یک فرآیند هشت ساله و ده ساله پشت آن هست.

ربیعی ادامه داد: اینها اصلا عدد را نمی دانند. میزان افراد شاغل ما در صنعت چقدر است که شما می گویید ریزش میلیونی داشته است؟ ما در مجموع ۳۰۰ هزار ریزش نیرو داشتیم که جبران شده است هست. ما صنعت دست دو و صنعت بزرگ داریم. در آنجا ریزش داشتیم ولی در سطح پایین در کارگاه زیر ۵۰ نفر، رویش داشتیم. در مجموع میزان رشد صنعت مثبت است.

وزیر کار تاکید کرد: اگر به افراد پول بدهیم که افراد سر کار بروند این یعنی قیمت ارز ۵ تا ۱۰ هزار تومان می شود. این یعنی ۲۵۰ تومان می دهیم ولی ماهی ۱ میلیون تومان شما عقب هستید. من موافق این طرح ها نیستم.

او در خصوص میزان ظرفیت ایجاد شغل به طور سلانه گفت: اگر شما با این رشد نگاه کنید ما می گوییم هر درصد رشد می تواند ۱۰۰ هزار شغل ایجاد کند. من ۴۵ کارشناس بین المللی در کشورهای در حال گزار را به کشور عزیزمان ایران آوردم و این طرح را نهایی کردیم.

ربیعی ادامه داد: ما ظرفیت های خالی داریم مثل خدمات مولد و رسته هایی که می توانند کشانه های اشتغال باشند. یک چهارخانه را تصور کنید یک جایی رشد بدون اشتغال داریم نقطه برابر اشتغالی که ربطی به رشد ندارد تا الان این رویه جاری بوده هست. ما می خواهیم اشتغال به رشد وابسته باشد. این تحت عنون طرح تکاپو هست. ما معتقدیم اشتغال ناشی از رشدمان عدد بالایی نیست. ولی مشاغلی که قرار است از این زاویه به ما کمک کند، نزدیک یک میلیون شغل هست. متنها باز ممکن است ظرفیت این در سه چهار سال آینده از بخشی به بخش دیگر شیفت کند. ولی جهت آی سی تی جهت سال آینده بالای ۱۲۰ هزار شغل آینده نگری شده است هست. در بخش جانبی کشاورزی حدود ۱۳۰ تا ۱۴۰ هزار شغل آینده نگری شده است هست. گردشگری که ظرفیت خیلی بالایی دارد و ان شاالله با منابعی که در نظر گرفتیم شغل بیشتری در این حوزه آینده نگری کردیم .

او تاکید کرد: در نفت و گاز در پایین دستی ها با توجه به اتصالات بین المللی این ها، تعداد قابل توجهی شغل آینده نگری شده است هست. ما برنامه داریم اگر با دولت همکاری شود و منابع مالی تامین شود. من قول نمی دهم ولی بیش از یک میلیون شغل در سال را آینده نگری کرده ایم.

ربیعی در پاسخ به سوالی در خصوص بعضی خبرها در مورد جلسه غیر علنی او در مجلس و اینکه او گفته نیروی کار توقعشان اوج رفته و مهارتشان پایین هست، گفت: این بی اخلاقی بود و من نخواستم وارد پاسخگویی شوم. آنچه من گفتم این بوده که ما در سمت عرضه نیروی کار چند اتفاق داریم. نیروی کار تازه فارغ التحصیل دانشگاهی هست. نیروی کار تازه با سنتی تفاوت دارد ؛ حاضر به قبول هر شغل نیست بنابراین توقع نیروی کار تازه از شغل زیاد کردن یافته و ما مشکل کارمان این است که متناسب با اینها شغل پیدا کنیم. شما ببینید چطور این جمله را تیتر روزنامه ها کردند و این بی اخلاقی بود. من پاسخ این بی اخلاقی ها را نمی خواهم بدهم. ولی صدای من در مجلس است و من در مورد گرایش نیروی تازه کار گفتم که دیگر مثل نیروی کار قدیم نیست که ما بتوانیم در سنگ بری برایش کار پیدا کنیم. نیروی کار تازه توقع بالایی از شغل دارد. در مورد پیچیدگی عرضه نیروی کار صحبت کردم و عنوان هم به صورت غیر اخلاقی مطرح شد.

او تاکید کرد: کارگران می دانند من دوستشان دارم و من وزیر بیکاران هم هستم و این حرف ها در جامعه مورد توجه قرار نمی گیرد.

او در مورد نیروی کار تازه و اینکه آیا این تعداد با احتساب سرمایه گذاری های خارجی است یا نه گفت: سرمایه گذاری خارجی هم در رشد و تولید حساب می شود.

واژه های کلیدی: بازار | اشتغال | میلیون | میلیونی | سال آینده | علی ربیعی | بازار کار | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs